Fundusz alimentacyjny


Fundusz alimentacyjny funkcjonuje na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Pieniądze funduszu pochodzą z budżetu państwa. Wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu należy kierować do urzędu miasta lub gminy, lub do ośrodka pomocy społecznej odpowiedniego do miejsca zamieszkania.

Komu przysługuje świadczenie miesięczne z funduszu alimentacyjnego?

Świadczenie miesięczne z funduszu alimentacyjnego przysługuje na dziecko, na które zostały przyznane alimenty, jednak rodzic ich nie płaci. Aby świadczenie zostało przyznane należy spełnić dwa warunki:

  • egzekucja alimentów musi zostać uznana za bezskuteczną,
  • dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1209 zł na osobę miesięcznie.

Jeśli dochód na osobę przekracza nieznacznie przekracza kryterium finansowe, świadczenie zostanie pomniejszone różnicę pomiędzy nimi - maksymalnie 1000 zł.

Za bezskuteczną egzekucję alimentów uznaje się sytuację, w której:

  • w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych,
  • braku podstawy prawnej do pojęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,
  • niemożliwości wskazania miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Świadczenie może otrzymać obywatel polski oraz cudzoziemiec, który uzyskał prawo stałego pobytu lub jego prawo do świadczenia wynika z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym.

Informacje ogólne - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter